กรกฎาคม 19, 2019, 10:32:01 pm *
ส่งอีเมล์ยืนยันการใช้งาน?

เข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้ รหัสผ่าน และระยะเวลาในเซสชั่น
   หน้าแรก   ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก  
หน้า: [1]   ลงล่าง
  พิมพ์  
ผู้เขียน หัวข้อ: ต้องการความช่วยเหลือเรื่อง Pickit1 ครับ  (อ่าน 4701 ครั้ง)
barambambooz
Newbie
*

| |
« เมื่อ: พฤษภาคม 09, 2013, 05:09:13 pm »

ปัจจุบัน ผมเรียนวิชา Program Embedded System อยู่ครับ

ความต้องการคือ เขียนระบบสัญญาณไฟจราจร และฝังลงใน Pickit1 ครับ

รายละเอียดตามด้านล่างครับ ผมเดือดร้อนจริงๆ ช่วยผมหน่อยเถอะครับ หากสงสัยอะไร ถามผมได้เลยครับ ขอบคุณล่วงหน้าครับ

You are an engineer who is supposed to design a traffic light system simulator for pedestrian crossing on a busy road using the PIC12F675 microcontroller. The system consists of one set of 3 lights for cars (red, amber, green), another set of 2 lights for pedestrians (red and green), pedestrian button which activates the pedestrian crossing cycle and a pedestrian indicator light built in next to the button to indicate that the button has been clicked and the cycle has started.
By default, cars have a green signal and pedestrians have red. The system remains in the default state as long as there is no activation of the pedestrian crossing cycle by clicking the pedestrian button. Upon a button click, first the pedestrian indicator light is turned on. Further, a transition process starts: cars will see an amber signal followed by red and then the pedestrians will see a green signal. Once a predetermined, but variable, time has elapsed, the second transition process starts: pedestrians are shown red signal and, then, cars see both red and amber followed by green, when the system is back to the default state.

Your task comprises the following:
A. Assign 6 LEDs from the available set of 8 (D0-D7) up to your choice for the following signals: 3 LEDs for car red, amber and green signals; 2 LEDs for pedestrian red and green signals; and 1 LED for the pedestrian indicator light. The selection of LEDs is up to your free choice, but explain it clearly in the report and keep it consistent throughout the task.

B. In the default state of the system, cars have open pass, whereas pedestrians have to wait. That is, make sure that the car red and amber lights are off, whereas the green light is on, and at the same time, the pedestrian red light is on and green light is off. Also, the pedestrian indicator light is off.

C. Upon a click on the pedestrian’s button (simulated by the button on the PIC kit breadboard), the first transition phase starts. First, the pedestrian indicator light goes on for 10 seconds and during that time any new button click would not be accepted (the five seconds are measured only from the first button click). Then, the car green light goes off and amber light on for 2s. Finally, simultaneously, the car amber light turns off, red turns on, the pedestrian red turns off, green on and indicator off.

D. The new state lasts for a time interval determined by the adjustable resistor on the PIC breadboard. For the minimal value, the duration should be equal to 5s, whereas for the maximal value, it should be 30s.

E. After expiration of the determined time interval, the second transition phase starts. First, the pedestrian green turns off, red on and this state takes 3s (safety margin time for pedestrians to move away from the road). Then, the car amber turns on simultaneously with the red light (which remains on). Finally, the car red and amber lights turn off and green turns on. The system is back to the default state and should remain in it until the next button click.

ผมขอพูดตรงๆนะครับ หากต้องการค่าใช้จ่ายหรืออย่างไรก็ตาม โปรดบอกผมเถอะครับ เทอมนี้ผมเรียนถึง 6 วิชา ทำไม่ทันจริงๆครับ และบอกตามตรงก็คือ ผมไม่มีพื้นฐานความรู้ในภาษาซีเลยครับ
ShadowMan
Administrator
Hero Member

ShadowWares

| |
« ตอบ #1 เมื่อ: พฤษภาคม 10, 2013, 09:59:30 am »

ต้องขออภัยครับ บอร์ดนี้ไม่ได้มีจุดประสงค์ในการช่วยนักศึกษาทำการบ้าน
คำถามที่เหมาะสมคือคำถามที่เกิดขึ้นตอนที่คุณได้ลงมือทำมาแล้ว แล้วติดปัญหา หรืออ่านแล้วไม่เข้าใจ ไม่ช่ลอกโจทย์มาวางไว้แบบนี้

ขอพูดตรงๆ เช่นกันว่า 6 วิชาไม่ได้มากเลยสำหรับชีวิตนักศึกษาทั่วไป หากคิดว่ามากไป เรียนไม่ทัน หรือทำงานไม่ทัน ด้วยเหตุผลใดก็ตาม น่าจะเข้าพบอาจารย์ที่ปรึกษา ไม่ใช่มาจ้างทำการบ้านแบบนี้ มันจะไม่ดีกับตัวคุณเอง

By SDW: Do No Wrong Is Do Nothing
          If you want to increase your success rate, double your failure rate
Newbie
*

| |
« ตอบ #2 เมื่อ: พฤษภาคม 10, 2013, 12:45:45 pm »

ก่อนอื่น ต้องขอโทษด้วยครับที่ผมอาจทำให้เข้าใจผิด
แต่เนื่องจากด้วยที่ว่า ผมได้ลองทำเองแล้วยังแก้ไม่ออกครับ และเวลาเรียนต่อเทอมของผมมีแค่สี่เดือน ส่วนงานนี้ให้เวลาผมทำเพียงสองสัปดาห์ครับ

ผมได้ลองทำด้วยตัวเองแล้วและแผนการของผมมีดังนี้ครับ

1. ผมมีผังคร่าวๆของ source code ดัวนี้ครับ
void interrupt Isr (void) {
}

void main (void) {
}

2. ผมยอมรับเลยว่ายังไม่มีไอเดียว่าจะเอาส่วนอินเทอร์รัพทั้งสามส่วนคือ AD converter, time และ push button ใส่ไว้ในส่วนไหนและเรียงลำดับอย่างไร

3. ผมอยากเพียงสอบถามโครงผังโปรแกรมคร่าวๆว่าควรเขียนเริ่มจากอย่างไรดีครับ ส่วนในรายละเอียดของแต่ละอินเตอร์รัพ ผมพบทราบแล้วว่าครับว่ามันใช้ยังไง

ขอบคุณมากครับ
Newbie
*

| |
« ตอบ #3 เมื่อ: พฤษภาคม 10, 2013, 12:53:24 pm »

ประเด็นเลยจริงๆก็คือ ผมเคยเขียนอินเตอร์รัพมาทั้งสามแบบแล้วครับ แต่ไม่รู้ว่าจะเอามันมาประกอบร่างกันยังไง หรือบางทีมันอาจไม่ต้องใช้ถึงสามแบบ แต่ก็อีกนั่นแหละ ส่วนไหนจะเก็บไว้ในคลาสไหนดีอะครับ เพราะมันไม่เหมือนจาวาที่ผมเขียนเป็น methodๆ แล้วเรียกมาใช้ยังไงก็ได้ครับ

ไปไม่เป็นจริงๆครับ แหะๆ
ShadowMan
Administrator
Hero Member

ShadowWares

| |
« ตอบ #4 เมื่อ: พฤษภาคม 10, 2013, 03:21:37 pm »

อ้างถึง
2. ผมยอมรับเลยว่ายังไม่มีไอเดียว่าจะเอาส่วนอินเทอร์รัพทั้งสามส่วนคือ AD converter, time และ push button ใส่ไว้ในส่วนไหนและเรียงลำดับอย่างไร
การที่คนแก้โจทย์ ไม่มีไอเดียเกี่ยวกับงานของตัวเอง ผมไม่สามารถช่วยอะไรได้มากไปกว่าเอาใจช่วย

อ้างถึง
3. ผมอยากเพียงสอบถามโครงผังโปรแกรมคร่าวๆว่าควรเขียนเริ่มจากอย่างไรดีครับ ส่วนในรายละเอียดของแต่ละอินเตอร์รัพ ผมพบทราบแล้วว่าครับว่ามันใช้ยังไง
ผังโปรแกรม เป็นเรื่องของกระบวนการคิด คงไม่ง่ายที่จะอธิบายเป็นเป็นอักษรผ่านเว็บบอร์ด คุณต้องไปนั่งคิดลำดับการทำงานของระบบ แล้วเขียนออกมาเป็น flowchart ให้ได้ เมื่อเขียนออกมาได้แล้ว นั่นหมายความว่าคุณพอจะมีกระบวนการคิดเชิงโปรแกรมบ้างแล้ว และพร้อมที่จะไปเขียนโปรแกรมต่อไป

Method ใน Java เหมือน Function ในภาษาซี การเรียกใช้ไม่มีอะไรแตกต่างครับ

By SDW: Do No Wrong Is Do Nothing
          If you want to increase your success rate, double your failure rate
Raidervips
Newbie
*

| |
« ตอบ #5 เมื่อ: มีนาคม 14, 2017, 04:50:07 pm »

ผมก็อยากจะเขียนระบบเป็นด้วยเหมือนกัน

หน้า: [1]   ขึ้นบน
  พิมพ์